Vypadávání řas: příčiny, prevence a léčba

Řídké, slabé a vypadávající řasy trápí spoustu žen. Paradoxně se o tomto problému ale příliš nemluví – dost možná proto, že ne každý ví, jak snadno se dá většina případů nekvalitních řas řešit. V tomto článku se na něj proto podíváme opravdu do hloubky. Co způsobuje vypadávání řas, do jaké míry je normální a jak ho účinně řešit?

Přirozený cyklus růstu řas

Než se pustíme do problematiky vypadávání řas, je potřeba porozumět tomu, jak probíhá jejich růst. Ten totiž funguje na stejném principu jako vlasy a spočívá v neustálé produkci nových řas a nahrazování těch starých. Určitá míra vypadávání řas je proto naprosto normální. 

Fáze růstu, přechodu a klidu

Řasy, podobně jako obočí a vlasy, vyrůstají z malých tkáňových struktur, které se nacházejí pod povrchem pokožky – folikulů. Z každého folikulu přitom vyrůstá právě jedna řasa, která během svého životního cyklu prochází třemi fázemi: růstovou, přechodnou a klidovou.

Růstová (anagenní) fáze

Během této fáze řasa aktivně vyrůstá z folikulu. Tato fáze trvá přibližně 4–6 týdnů v závislosti na individuálních genetických předpokladech a také na tom, jak dobře je řasový folikul vyživován. Platí, že čím delší je růstová fáze, tím větší délky řasa dosáhne.

Přechodná (katagenní) fáze

V přechodné fázi se folikul začne smršťovat a řasa přestává růst, ale zatím nevypadává. Tato fáze je relativně krátká a trvá přibližně 2–3 týdny. Pokud během ní řasa vypadne, nedojde k jejímu okamžitému nahrazení novou, protože folikul ještě není připraven.

Klidová (telogenní) fáze

V klidové fázi folikul odpočívá a připravuje se na opakování celého růstového procesu. Řasa zůstává na svém místě, dokud nedojde k jejímu přirozenému vypadnutí. Tato fáze může trvat několik měsíců a po jejím skončení (tj. vypadnutí řasy) se ve folikulu začnou tvořit nové řasy a cyklus začíná znovu.

Délka životního cyklu řas

Celý růstový cyklus řasy může trvat přibližně 4–11 měsíců. Záleží na řadě faktorů, včetně věku, genetiky, zdravotního stavu a péče o řasy a řasové folikuly. Růst řas je od přírody zařízen velmi chytře tak, aby byla v danou chvíli každá řasa v jiné fázi cyklu – nemusíte se tak obávat, že by všechny přešly do klidové fáze a vypadaly naráz.

Hlavní příčiny vypadávání řas

Jak jsme vysvětlili na růstovém cyklu, vypadávání řas je zcela běžné a dochází k němu přirozeně na konci klidové fáze. To ale platí jen do určité míry. V některých případech se totiž může objevit nadměrné vypadávání řas, které má negativní vliv na jejich vzhled. Nejčastěji ho způsobí některá z následujících příčin.

Kosmetické faktory

Velmi častou příčinou padání řas, kterou si většina žen vůbec neuvědomuje, je nesprávná péče o ně. Některé kosmetické produkty je totiž mohou zatěžovat a poškozovat, což vede k jejich vypadávání.

Nadměrné používání řasenky a kleštiček na řasy

Řasenka a kleštičky na řasy jsou sice určené k tomu, aby řasy zkrášlovaly, ale když si nedáte pozor, mohou je naopak poškodit. Například příliš časté používání řasenky a neopatrné nebo nedostatečné odličování mohou řasy neúměrně zatěžovat nebo je dokonce vytrhnout (pokud při odličování řasenky oči nešetrně třete). 

Stejně tak kleštičky, jejichž úkolem je řasy efektně natočit, se mohou stát jejich zkázou – hlavně pokud nedodržíte správný postup a použijete je na nalíčené řasy, které se pak velmi snadno zlomí.

Alergické reakce na kosmetické produkty

Řasy a citlivou pokožku okolo nich mohou potrápit také nejrůznější kosmetické produkty, jako je řasenka, oční linky nebo stíny – ať už proto, že obsahují alergeny, nebo že už je doma máte opravdu dlouho a začaly se v nich množit mikroby. Podobné riziko představují také látky použité k lepení umělých řas. Podrážděná pokožka se může zanítit, což zdraví řas nijak neprospívá. 

Zdravotní faktory

Na zdraví řas se mohou podepsat různá onemocnění, hormonální výkyvy a zdravotní stavy, které jakýmkoliv způsobem ovlivňují růstový cyklus řas. Jeho narušení může vést k poškození folikulů, oslabení řas a ve výsledku k jejich vypadávání.

Hormonální změny

Hormonální výkyvy dokážou s folikuly pořádně zamávat. Právě proto jsou období těhotenství, porodu a menopauzy spojena s výraznými změnami zdraví a vzhledu vlasů – a ač se o nich až tolik nemluví, tyto změny se týkají také řas. 

V těhotenství dochází vlivem hormonu estrogenu spíše k posílení a růstu řas, o to výraznější ale může být změna v období po porodu. Hladiny těhotenských hormonů prudce klesnou, na což folikuly mnohdy reagují předčasným přechodem do klidové fáze (tomuto stavu se říká tzv. telogenní efluvium). To vede k vypadání velkého množství řas a vlasů najednou. Dobrá zpráva ale je, že jakmile se tělo s hormonálními změnami srovná, stav se vrátí zpět do normálu.

Onemocnění štítné žlázy

Problémy se štítnou žlázou, ať už nadprodukce, nebo nedostatečná produkce hormonů, se také mohou podílet na padání řas. Při hypertyreóze (nadprodukci hormonů štítné žlázy) dochází k nadměrné stimulaci metabolismu a buněčné obnovy, což má za důsledek zrychlení růstového cyklu řas. Ty tak přecházejí do telogenní fáze a vypadávají rychleji než obvykle a to se projeví jejich řídnutím.

Naopak při hypotyreóze produkuje štítná žláza nedostatečné množství hormonů, což metabolismus zpomaluje a snižuje množství živin a energie, které mohou folikuly využít ke své činnosti. To narušuje růstový cyklus, prodlužuje klidovou fázi a zpomaluje růst nových řas.

Autoimunitní onemocnění

Častou příčinou ztráty řas, ale i vlasů je autoimunitní onemocnění zvané alopecia areata. Imunitní systém při něm chybně vyhodnocuje folikuly jako cizí buňky, napadá je a poškozuje je. Řasy tak mohou ve zvýšené míře vypadávat, obvykle velmi nerovnoměrně. Podobným způsobem se projevuje i lupus, který může vyvolat zánět a folikuly tak poškodit. 

Infekce očních víček (blefaritida)

Blefaritida je chronický zánět očních víček, který postihuje i folikuly a mazové žlázy. Může vést podráždění víčka nebo ucpání folikulů přebytečným mazem a odumřelými kožními buňkami. V závažnějších případech může dojít až ke zjizvení folikulů, což je trvale poškodí a může způsobit nevratné vypadání řas. 

Tip od deNatury:

Pokud vaše řasy nejsou tak dlouhé, husté a plné, jak byste si představovali, a máte pocit, že vypadávají rychleji, než rostou, může být načase zařadit do své beauty rutiny vyživující sérum na řasy. Připravili jsme pro vás návod, podle kterého vyberete to pravé.

Životní styl a výživa

Někdy za vypadávání řas mohou faktory, které s nimi zdánlivě vůbec nesouvisí. Ale to, jak se stravujeme a jak se o sebe staráme, má vliv téměř na všechno, co se v těle děje – včetně růstu řas.

Nedostatek vitamínů a minerálů

Folikuly potřebují ke správnému fungování pravidelný přísun vitamínů, minerálů a dalších živin. Pokud jich tělu obecně nedodáváte dostatek, pak si buďte jistí, že se to ze všeho nejdříve projeví právě na kvalitě řas, obočí, vlasů a nehtů – místo nich dostanou to málo živin životně důležité orgány. 

Stres a jeho vliv na zdraví řas

Jistě dobře víte, že stres, obzvlášť ten dlouhodobý, se na našem zdraví neblaze podepisuje hned několika způsoby. Jedním z procesů, které jeho vlivem trpí, je obvykle právě růst vlasů, obočí a řas. 

Dlouhodobě zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu má negativní vliv na růstový cyklus řas. Akutní, ale i chronický stres může vyvolat stav známý jako telogenní efluvium, kdy velké množství folikulů předčasně přejde do klidové fáze. Následkem toho dochází k výraznějšímu vypadávání řas. 

Jak rozpoznat nadměrné vypadávání řas

Už jsme zmínili, že do určité míry je vypadávání řas běžným jevem, který souvisí s jejich neustále se opakujícím růstovým cyklem. Jak ale rozeznat, kdy už se jedná o problém?

Normální vs. nadměrné vypadávání

Součástí normálního vypadávání řas, které není důvodem k panice, je ztráta 1–5 řas denně vlivem přirozeného růstového cyklu. Nemusíte se nijak zvlášť obávat ani tehdy, když při odličování jednou za čas omylem řasu vytrhnete – dlouhodobě si na to ovšem dávejte pozor. 

Pokud řas po delší časové období vypadává výrazně více a je vidět, že nestíhají dorůstat, pak se může jednat o nadměrnou ztrátu, při které byste měli zpozornět. Také viditelné lysiny nebo výrazné prořídnutí řas mohou představovat problém.

Kdy vyhledat odbornou pomoc

Ne vždy je vypadávání řas (včetně toho nadměrného) důvodem k obavám. Pakliže znáte jeho příčinu (například stres, porod, poškození při stahování umělých řas…), pak můžete ztrátu řas obvykle vyřešit sami tím, že pokud možno odstraníte příčinu problému nebo počkáte, až odezní, a dopřejete řasám dostatek výživy. V některých případech ale není konzultace s dermatologem nebo kosmetičkou od věci:

  • Problém je výrazný a přetrvává dlouhodobě
  • Vypadávání řas je doprovázeno zarudnutím, otokem nebo bolestí očního okolí
  • Viditelné mezery v řasách a lysiny bez zjevné příčiny

Prevence a péče o zdravé řasy

Pokud zpozorujete vypadávání řas nebo mu chcete preventivně předcházet, začněte u toho, co můžete sami jednoduše ovlivnit – jak se o řasy staráte, jakou jim dopřáváte výživu a jaké produkty s nimi přicházejí do kontaktu.

Správné odličování a hygiena

Ke ztrátám řas dochází často vinou nesprávné skincare rutiny. Při odličování řasenky a očního make-upu postupujte šetrně a vyhněte se tahání a tření řas, při kterém jich můžete pár nechtíc vytrhnout. 

Zároveň ale buďte důkladní a ujistěte se, že jsou oční víčka skutečně dokonale odlíčená a vyčištěná. Zbytky produktů a nečistot by totiž mohly ucpat folikuly. A nikdy, opakujeme nikdy nechoďte spát bez odlíčení. Vaše řasy to neuvěřitelně zatěžuje a oslabuje – a to za těch pár minut, co večer ušetříte, opravdu nestojí.

Výběr vhodné kosmetiky

Pečlivě si vybírejte, jaké produkty ke svým očním víčkům pustíte. Ideální jsou takové, které neobsahují žádné známé alergeny a nesou označení hypoalergenní. Než kosmetiku v okolí očí použijete v plné kráse, vyzkoušejte si ji na menším kousku pokožky. Zjistíte tak, jestli vás některá z jejích složek nedráždí.

Zdravý životní styl a vyvážená strava

Zdravá, vyvážená strava bohatá na všechny živiny je klíčem k úspěchu. Pokud má organismus dostatek živin, rád se o ně podělí právě i s řasovými folikuly. A pokud chcete řasám skutečně dopřát maximum, pak se zaměřte především na následující vitamíny a minerály:

  • Biotin (vitamín B7)
  • Vitamín E
  • Vitamín D
  • Železo 
  • Zinek

Možnosti a podpory růstu řas

Pokud vás vypadávání řas trápí, máme pro vás dobrou zprávu – ve většině případů je možné tento problém vyřešit nebo alespoň zmírnit. Záleží ale samozřejmě na příčině a na tom, jestli ji vy sami znáte.

Kosmetické produkty podporující růst řas

Růst řas můžete velmi snadno a efektivně podpořit také pomocí kosmetických produktů, které jsou právě k tomuto účelu navržené. A na kosmetiku pro růst řas my jsme odborníci, takže u nás takových produktů najdete hned několik. Sérum na řasy, objemovou řasenku i tekuté oční linky, které obsahují výtažky z růstového séra, jsme pečlivě vyvinuli tak, aby obsahovaly perfektní kombinaci přírodních složek pro výživu folikulů a účinnou podporu růstu řas. 

V našem séru najdete bioaktivní peptidy, rostlinné extrakty a vyživující komplex složek, jako je kyselina hyaluronová, biotin, vitamín E a panthenol. Látky ze séra pronikají ke kořínkům řas, stimulují jejich růst a dodávají potřebnou výživu, díky níž vás do tří měsíců zaručeně čekají viditelné výsledky. Řasenka a oční linky pak obsahují několik složek z růstového séra, aby řasy nejen zvýraznily, ale také o ně pečovaly po celé jejich délce. 

#produkty#/sera-na-rasy-denatura/

Naše produktová vývojářka Míša radí:

„Když vybíráte kosmetiku pro podporu růstu řas, věnujte pozornost hlavně jejímu složení. Séra na řasy využívají typicky jeden typ účinných látek, a to buď peptidy, nebo analoga prostaglandinů. Důrazně doporučuji vyhýbat se analogům prostaglandinů, která mohou vést k řadě nepříjemných vedlejších účinků, jako je otok, svědění, změny pigmentace duhovky a paradoxně také vypadávání řas.“ 

Lékařské zákroky a terapie

V závažných případech se řešení vypadávání řas může dostat až do rukou odborníka, nejčastěji dermatologa. Tehdy je ovšem namístě především léčba základní příčiny, která se projevuje ztrátou řas – například při poruše činnost štítné žlázy nebo při alopecii. Inovativním řešením, které se ale zatím provádí spíše při vypadávání vlasů, patří transplantace řas nebo terapie plazmou bohatou na krevní destičky (PRP).

Michaela Gorčíková Nutriční poradce a vývoj produktů

Na starosti mám analýzu, testování a vývoj nových produktů. Mýma rukama projde každý produkt, který se snažím doladit do nejmenšího detailu. Jsem také nutriční terapeutka, proto je zdravý životní styl mou neodmyslitelnou součástí. Miluji jídlo, silový trénink a pohodu u sledování seriálů.

Preferujete slovenštinu?

O přírodní kosmetice a o tom, jak vám může pomoci s vypadáváním řas, si nyní můžete přečíst i na našem slovenském blogu.

Číst slovenský blog